Close

Angielski4You

metoda callana

Metoda Callana to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych sposobów na naukę angielskiego w Polsce. Jest bardzo rozreklamowana, a to dzięki swojej skuteczności, sprawdzonej na tysiącach osób. Jest to metoda bezpośrednia, znana inaczej jako metoda konwersacyjna, oparta na twierdzeniu, że język przyswajamy lepiej, gdy aktywnie go stosujemy, zamiast uczyć się go biernie w tradycyjny sposób. Ta szybka nauka angielskiego zawdzięcza swoją efektywność właśnie takiemu aktywnemu podejściu, stawiającym na rozmowy. Jest to naturalny sposób przyswajania języków, tym lepszy, że uczy od razu wszystkiego co najważniejsze: mówienia i rozumienia tego co słyszymy.

Na  czym polega metoda Callana?

angielski metodą callana
angielski metodą callana

Częstym błędem przy uczeniu się angielskiego, lub jakiegokolwiek innego języka, jest to, że mamy zwyczaj do myślenia po polsku i tłumaczeniu sobie w głowie zdań na angielski lub na polski. Niestety, choć czujemy się w ten sposób bezpiecznie i wygodnie, potwornie spowalnia to rozmowę i często skutkuje nieporozumieniami wynikającymi z nienaturalnie przetłumaczonych zdań. Komunikacja po angielsku jest dużo łatwiejsza, sprawniejsza i przyjemniejsza, a także po prostu mniej frustrująca dla obydwu stron, jeśli nauczymy się myśleć i rozumieć po angielsku. Wymaga to pewnej początkowej odwagi i wprawy, ale daje świetne i szybkie efekty. Metoda Callana ma na celu wytworzenie właśnie takiego mechanizmu u każdego kursanta. Rozmowy prowadzone w ogromnej mierze tylko po angielsku po prostu nie dają czasu na tłumaczenie. Na początku bywa to stresujące, ale przełamując strach zyskujemy naprawdę zaskakujące efekty. Komunikacja po angielsku staje się płynna i łatwa.

Metoda Callana kładzie spory nacisk na powtórzenia. Na zajęciach nie robi się żadnych notatek, dlatego prowadzący kurs musi zadbać, żeby wiedza wprowadzana na zajęciach pozostała w głowach uczniów na stałe. W praktyce, nauka jest podzielona na kilka etapów, z których każdy kolejny bazuje na poprzednim. Przyswajane słownictwo jest bardzo różnorodne, pochodzi z wielu dziedzin, których znajomość potrzebna jest do swobodnej komunikacji. Przed rozpoczęciem nauki tym sposobem warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to raczej sposób dla początkujących. Nie uczy się tu bowiem pisania ani czytania, i nie ma styczności z tzw. językiem żywym. Stawia się raczej na naukę słówek i wyrobienie przydatnych do komunikacji schematów.

Zobacz również: metoda Colina Rose, nauka angielskiego w szkole językowej.